Firma twoim drugim domem. Jak robi to Microsoft? Cel: dominacja na rynku
Kiedyś zwykło się mówić: “miejsce pracy twoim drugim domem”. Microsoft, aby zdominować rynek musiał zadbać o to, by ze swoich pracowników wyzwolić pokłady energii. Dobór ludzi w wypadku Microsoftu nie jest przypadkowy. Pracownicy-zdobywcy mają za zadanie zdobyć jak największy udział w rynku nawet kosztem mniejszych zysków. Wiesz dlaczego?
Microsoft stawia na pracowników, którzy zrealizują cel
Microsoft wie, że swoje cele może zrealizować tylko we właściwy sposób dobierając pracowników. Co to oznacza? Firma stawia na zdobywców, którzy pragną pokazać, kto jest najlepszy. Awansowani są ludzie, którzy są skupieni na zwiększaniu udziału w rynku i są gotowi zaryzykować, aby to osiągnąć. Zwalniani są Ci, którzy unikają podejmowania ryzyka.
Kolejna zasada, jaką wyznaje firma to najlepsze 5 proc. Tym samym Microsoft nie zadowala się pracownikiem, który spełnia minimalne do zaakceptowania kompetencje, a stawia na tych najlepszych.Zatrudniaj wyłącznie najlepszych pracowników na jakich cię stać. Żaden system zarządzania, żaden menedżer lub system informatyczny wspomagający zarządzenie nie jest w stanie nadrobić braku kompetencji pracowników.
Rekrutacja do Microsoftu. Jak wygląda?
W jaki sposób prowadzi się proces rekrutacji w Microsoft? Po pierwsze, ostatecznej decyzji nigdy nie podejmuje Dział Personalny lub zewnętrzna firma rekrutacyjna. Po drugie, kandydat jest przepytywany po kolei przez kilku członków zespołu, dla którego ma pracować. Często podczas tych rozmów sprawdza się umiejętności kandydata (np. prosi się go o napisanie jakiegoś programu).
Po każdym spotkaniu, osoba natychmiast sporządza notatkę z rekomendacją „Zatrudniać/Niezatrudniać” i wysyła ją do wszystkich osób prowadzących wywiady oraz do kierownika zespołu.
Inteligencja ważniejsza od wiedzy
W końcu rozmowę przeprowadza kierownik zespołu i on podejmuje ostateczną decyzję zawsze licząc się ze zdaniem swoich podwładnych. W trakcie wywiadu znacznie częściej mierzy się inteligencję kandydata niż jego wiedzę (inteligentny człowiek zawsze może pozyskać potrzebną wiedzę), a już w szczególności nie patrzy się na średnią ocen jakie kandydat otrzymał w trakcie nauki szkolnej. Zatrudniani pracownicy muszą być naprawdę dobrzy. Przyjmuje się regułę, iż każdy nowy pracownik Microsoft powinien podwyższać średnią zespołu.
Pamiętaj jesteś tylko tak dobry jak twoi podwładni. – brzmi złota zasada dotycząca budowania dobrego zespołu.
Koncentracja na celu
Microsoft nigdy nie rozprasza swoich sił i nie dywersyfikuje głównych zasobów w jednoczesną walkę o wiele rynków. Zawsze skupia się na dominującym obszarze. Kiedyś był to BASIC, potem MS-DOS, a potem przyszła era Windowsów. Czasami koncentracja na innej domenie działania wymaga, by firma obrała zupełnie inny kurs. Zupełnie się przeorganizowała (podobno reorganizację przeprowadza się w Microsoft co 9 miesięcy).
Inne firmy uparcie bronią status quo. Jeżeli pojawi się nowy konkurent, rewolucyjna technologia lub zmienia się rynek walczą, aby wszystko zostało po staremu.
Microsoft cieszy się ze zmian w otoczeniu i przyjmuje walkę. Nieraz wymaga to poświęceń, anulowania rozpoczętych projektów lub wycofania niektórych produktów z rynku (jeżeli znajdowały się w konflikcie z nową strategią firmy).
Microsoft stwarza pracownikom drugi dom?
Microsoft dokłada wszelkich starań, by pracownicy mogli poczuć się w firmie niemal tak, jak w domu. W jaki sposób staje się to możliwe?
- Budynki w siedzibie Microsoftu mają kształt litery X tak aby miały jak najwięcej przeszklonych powierzchni i jak najwięcej pracowników mogło siedzieć przy oknach.
- Pracownicy pracują we własnych pokojach (a nie w specjalnych boksach jak to jest powszechne w amerykańskich korporacjach).
- Biura mogą być urządzone tak jak życzą sobie pracownicy – nie ma tu żadnych nakazów ani zakazów.
- Wszyscy pracownicy posiadają meble z tego samego katalogu i od tego samego producenta – nie ma żadnego podziału na lepszych i gorszych. Bill Gates może siedzieć przy takim samym biurku co pracownik w Polsce.
- Nie obowiązuje żaden kodeks ubioru – ważne, jakie się osiąga wyniki a nie jak się ubiera.
- W biurach dostępne są darmowe napoje (kawa, soki, mleko, woda mineralna itd.) tak by pracownicy nie musieli wychodzić z budynków i ich kupować (tym samym tracąc koncentrację na swojej pracy).
- Brak konieczności zamawiania materiałów biurowych – każdy bierze to co potrzebuje i nikt go nie rozlicza z tego, że w sierpniu wziął dla swojego dziecka idącego do szkoły kilka długopisów i zeszytów.
- Dowolne godziny pracy – nie ma ustalonych godzin pracy (oczywiście poza specyficznymi stanowiskami jak recepcjonistki, serwis techniczny itp.) – liczą się wyniki pracy.
- Sąsiedztwo stołówek w pobliżu biur – tak by pracownicy nie musieli spędzać zbyt wiele czasu na udawaniu się na posiłki.
Współwłasność i odpowiedzialność za projekty
Microsoft dba również o poczucie współwłasności projektu. Oznacza to, że jeżeli ktoś jest odpowiedzialny za jakąś część projektu (np. programu komputerowego, kampanii marketingowej itp.) to jest on odpowiedzialny za kompletną realizację danego odcinka prac. Sam może podejmować decyzje dotyczące sposobu jego realizacji, ale i sam jest odpowiedzialny za końcowy rezultat.
Wymaga to umiejętności delegowania uprawnień z jednej strony, ale i równie odpowiedzialności i umiejętności brania na siebie ryzyka z drugiej strony.
Pracownik Microsoft sam decyduje!
Kolejnym czynnikiem wzmacniającym energię pracowników jest wolność w podejmowaniu decyzji dotyczących realizacji danych prac. Pracownicy starają się wybierać takie metody, które ich zadaniem są najlepsze i najbardziej efektywne. Z drugiej strony menedżerowie starają się by praca danego pracownika była skoncentrowana na jednym obszarze, tak by nie rozpraszać jego uwagi na inne zadania (projekty).
Dowiedz się więcej o Microsoft i przeczytaj o tym, jak firma Billa Gatesa osiągnęła sukces.
Opracowano w oparciu o Thielen D.: The 12 Simple Secrets of Microsoft Management.